İzledim | Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Eypio - Naim
"adımı aldılar kan karıştı terime"

Merhaba! Bir süredir yine yazı yazamıyordum, bunun sebebi birçok şeyin yolunda gitmemesiydi. Hala da yolunda gitmeyen tonla şey var fakat en azından fırsat buldum yazmaya. Benim gevezeliğimden çok daha önemli ve planladığım kadarıyla uzun bir yazıyla karşınızdayım. Buyrun dostlar Bages Blog Yazısına 😀

Zamanda dalgalanma yaratmayı konu alan veya içeren birçok film, kitap veya dizi görmüşüzdür. Peki bunları gerçek hayatta hiç düşündük mü? Mesela yürürken gördüğümüz bir büfeye su almak için girerek devam etmeyi ertelediğimiz yolda neler kaçırdığımız veya nelerden kurtulduğumuz gibi. Ufacık önemsiz bir detay olabilir fakat neleri değiştirdiğini bilemeyiz.

Yakın tarihimizde öyle insanlar var ki, attıkları koca koca adımlar koca bir milletin kaderini belirledi. Ata’mızın ve silah arkadaşlarının ülkeyi kurtarması gibi bir durumdan bahsetmiyorum. Biraz daha belirsiz bir hareket olabilir. Mesela Seyit Onbaşı’nın 1. Dünya Savaşı sırasında 200-220kg ağırlığındaki mermileri bir gayretle top kundağına yerleştirip düşman donanmasına zarar vermesi gibi. Bunu savaş planlarında planlanırken göremezsiniz. Fakat bir savaşın ve dolayısıyla bir milletin kaderini değiştiren hamleyi yapmış oldu.

Veya dokuz yaşındaki bir çocuğun keşfedilmesi, halter sporuna yönlendirilmesi ve yüzbinlerce Türk’ün kaderinin o çocuğun ellerine teslim edilmesi gibi bir şeyi kim öngörebilirdi? Burada bahsettiğim çocuk henüz birkaç yıl önce kaybettiğimiz Naim Süleymanoğlu’nun ta kendisi. Peki bu çocuk sadece 1988 yılında yaptıklarıyla o zamanın insanlarını mı kurtardı? Hayır. Bütün o insanların şuan tanıdığı herkesin hayatına dokundu. Bu arada çocuk diyorum çünkü yüzbinlerce Bulgaristan Türkünün sesi olduğunda, onları zulümden çekip çıkardığında sadece 21 yaşında bir çocuktu. İnanması güç, ama gerçek.

Aslında bu filmi çok önceden izlemiştim fakat Bulgaristan’dan dönen kuzenimle bu filmi izledikten sonra yazmak geldi aklıma. O zamanlar kendi çapımda araştırmalar yapıp bir şeyler öğrenmiştim. Şimdi biraz daha fazlası ile yazı toplamaya çalışıyorum.

Naim Süleymanoğlu Cep Herkülü Türk Süperman Kimdir?

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967’de Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Mestanlı’da dünyaya gözlerini açtı. Gözlerini Naim Süleymanoğlu olarak açtı fakat Todor Jivkov döneminde sosyalist sistemin dayatmasıyla adını orada Naum Shalamanov olarak değiştirdiler. Tabii ki bu, Naim Süleymanoğlu olarak gözlerini kapatmasına engel olmadı.

Haltere 10 yaşında başlayan Süleymanoğlu, 1982 yılında henüz 15 yaşında iken Brezilya’da gerçekleşen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda, 52 kiloda iki altın madalya alarak, rekorla şampiyon oldu. Bu başarının ardından halter tarihinde en genç dünya rekortmeni halterci oldu. Bunların ardından da 1983-86 yılları arasında toplam 63 rekor kırdı, 1984-85-86 yıllarında ise yılın haltercisi unvanına layık görüldü. 

1984 yılında düzenlenen Los Angeles Olimpiyatları’nda boykotlar nedeniyle yer alamayan sporcu baskılardan kurtulmak ve baskı altındaki soydaşlarının sesi olabilmek için 1986 yılında Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nın bitiminde Türk Büyükelçiliği’ne sığınmak üzere kaçtı. Kabulün ardından Naim Süleymanoğlu, adını tekrar kazanmış oldu.

Hayatta sahip olduğunuz her şeyi kaybedebilirsiniz. Evinizi, işinizi hatta sevdiklerinizi. Fakat bir insanın hayatta kaybedebileceği en zor şey kimliğidir.

- Naim Süleymanoğlu

Türkiye’ye getirilmesinde büyük rol oynayan Turgut Özal, 16 Aralık’ta Naim Süleymanoğlu’nu basına ve halka tanıttı. 20 Aralık 1987’de Naim Süleymanoğlu, Cumhuriyet Halter Turnuvası’nda dünya rekoru kırdı. Ardından 1988 yılında önce Avrupa Halter Turnuvası’nda Türkiye adına üç altın madalya kazandı. Bulgaristan’a yapılan $1.150.000 ödeneğin ardından Bulgarlar veto haklarından vazgeçip Naim’in Seul Olimpiyatları’na katılmasına izin verdiler ve bu olimpiyatlarda Naim Süleymanoğlu 60kg koparmada üst üste 145kg, 150.5kg, 152.5kg; silkmede 175kg, 188.5kg ve 190kg kaldırarak 9 dünya ve 6 olimpiyat rekoru kırdı! 

NAİM SÜLEYMANOĞLU

Olimpiyat Başarıları

1988 Cardiff

1988‘de Avrupa Halter Şampiyonası’na Türkiye adına 60kg kategorisinde katıldı ve üç altın madalya kazandı.

1988 Seul Olimpiyatları

Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 6 dünya 9 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye’ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

1989 Atina

60 kg kategorisinde yarıştı ve 3 altın madalya kazandı.

1991 Donaueschingen

60 kg kategorisinde 3 altın madalya kazandı.

1992 Barcelona

1992 Barcelona Olimpiyatları‘nda rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladı ve altın madalyayı çok rahat kazandı. Aynı yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

1993 Melbourne

1993 Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazanırken 2 de dünya rekoru kırdı.

1994 İstanbul

İstanbul’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda ilk kez Türk Seyircisi önüne çıktı. 3 dünya rekoru kırarak üç altın madalya kazandı.

1994 Varşova

1994‘te Bulgaristan’da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda sadece üç kaldırış yaparak üç dünya rekoru kırdı.

1995 Avrupa Halter Şampiyonası

Yine sakat olmasına rağmen 1 altın, 2 gümüş kazanarak Türkiye’nin takım halinde birinci olmasında önemli katkı sağladı.

1995 Guangzhou

Çin’de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve 3 altın madalya kazandı.

1996 Atlanta

1996 Atlanta Olimpiyatları‘nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanarak tarihe geçti.

2000 Sidney

2000 Sidney Olimpiyatları‘nda ise artık 33 yaşında olması ve sakatlığı nedeniyle 3 kaldırışta sıfır çekerek başarı gösteremedi.

O, küçücük bedeni ile koca ağırlıkların altına girip kaldırışını yaparken kâkülünü üflemesiyle hafızalarda yer aldı. Lakabı “Cep Herkülü” oldu. Onu izleyenlerin nefesini kesen efsane sporcu; 3 olimpiyat, 7 dünya ve 6 Avrupa şampiyonluğu kazanmış, Time dergisine kapak olmuş, kilosunun 3 katından 10 kilo fazlasını kaldırmıştı.
tamer
Tamer TAŞPINAR
Türkiye Halter Federasyonu Başkanı
Ademoğlunun, en değerli şeylerinden yoksun bırakılmışken; anasının, babasının ve kardeşlerinin özlemi ile kıvranırken, hiç kimsenin erişemediği büyük gücünü kullanması da hemen hemen yasaklanmışken, yakaladığı ilk fırsatta, kendisini işkenceye sokanlara meydan okuyuşudur bu şampiyonluk.
2151064_810x458
Kahraman BAPÇUM
Türkiye Halter Federasyonu Başkanı
Ülkemize gurur dolu şampiyonluklar armağan eden Naim Süleymanoğlu, her zaman sevgi ve saygıyla yad edilecektir.
receptayyiperdogan-bio
Recep Tayyip ERDOĞAN
Türkiye Cumhurbaşkanı
Fazıl Say - İnsan İnsan
"ben can nedir şimdi bildim"
NAİM SÜLEYMANOĞLU

Ölümü

Naim, 28 Eylül’de siroza bağlı karaciğer yetmezliği sebebiyle Ataşehir’de bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye başladı. 6 Ekim’de tedavi gördüğü hastanede organ nakli gerçekleştirildi.

Ancak 11 Kasım’da beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem sebebiyle acilen ameliyata alındı. Ancak 18 Kasım’da gelen haber Naim Süleymanoğlu’nun öldüğünü bildiriyordu.

Bütün başarılarını, kazanımlarını bırakıp gerçek bir efsane oldu Cep Herkülü. Özel hayatı hakkında yazılanları geçirmek istemedim. Önemli olan bilgilerin bunlar olduğunu düşünüyorum. Yine de kaynakçaya özel hayatını içeren kısmı da eklemeyi ihmal etmeyeceğim.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, ülkemiz ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini konu ediyor. İlk Dünya Rekoru’na imza attığında 15 yaşında olan, spor kariyerine 7 Dünya Rekoru,üç farklı olimpiyatta kazandığı 3 Olimpiyat Altın Madalya, 6 Avrupa Şampiyonluğu ile 7 tane Dünya Şampiyonluğu ve daha nice başarılar sığdıran Naim Süleymanoğlu’nun hayatının anlatıldığı filmde, Süleymanoğlu’na Hayat Van Eck hayat veriyor.

Başrol Hayat Van Eck, Hollanda asıllı bir Türk oyuncu. Aslında film hakkında araştırma yapmadan önce tamamen Hollandalı bir oyuncuya Türkçe eğitimi ve ardından aksan eğitimi verildi sanıyordum fakat iş öyle değilmiş. Türk uyruklu olduğu için sadece Bulgaristan Türkçesi aksanı öğrenmiş. Ve tabii ki rolün asıl sahibi nasıl dünyayı taşıdıysa aktörü de onu taşımak zorunda. Bu yüzden vücut geliştirme ve halter eğitimi de almış. Hatta halter konusunda eğitimi bizzat Muharrem Süleymanoğlu’ndan öğrenmiş. Takdir ettim doğrusu.

CEP HERKÜLÜ

OYUNCULAR

CEP HERKÜLÜ: NAİM SÜLEYMANOĞLU

BU FİLM HAKKINDAKİ BAZI YORUMLAR

CEP HERKÜLÜ

PUANLARIM

Uyarlama 7
Duygu ve Etkileyicilik 9
Çekim Teknikleri ve Kalite 8
Süre Kullanımı 7
Kadro ve Oyunculuklar 9

Arada bazı yerlerin gerçekten sapması veya abartılması normal olarak uygulandığı için uyarlama bana göre bir tık zayıftı. Yine de bir biyografi teması için oldukça iyiydi. Duygu ve Etkileyicilik, oyunculuktan bağımsız olarak müziklerin kullanımı, çekim detayları, bazı ufak ayrıntılar şeklinde. Çekim teknikleri ve kalite yansıtılmak isteneni bana ne derecede yansıttığı üzerine. Kalite de görüntü kalitesi kısmı. Süre kullanımı biraz zayıf kalmış ben diğer başarılarına biraz daha yer verilmesini beklerdim bazı gereksiz anlar yerine. Ama yine de her şeye rağmen dönemin tüm etkilerini üzerinizde hissediyorsunuz. Tüm detaylar o konuda pürüzsüz işlenmiş.

21 yaşında oldschool blogger :) aslında hakkımda söylenebilecek çok daha fazla şey olduğunu ben de biliyorum. zaten "ben kimim?" sayfası da bunun için yapılmadı mı? eksik olduğunu düşünüyorsan sen de yorum yaparak eklemeler yapabilirsin. filtrelemeyeceğime güvenebilirsin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir